Преамбулою Закону України від 16 серпня 2022 року № 2524-ІХ «Про офіційну статистику» визначено, що Закон № 2524 визначає правові та організаційні засади функціонування національної статистичної системи, компетенцію та повноваження органів державної статистики, регулює правові відносини у сфері офіційної статистики з метою забезпечення держави і суспільства неупередженою та об’єктивною офіційною державною статистичною інформацією щодо економічної, соціальної, демографічної, екологічної, культурної та інших сфер життя суспільства в Україні та її регіонах.
Згідно з пунктом 5 частини першої статті 16 Закону № 2524 основними завданнями органів державної статистики є розроблення, вдосконалення і впровадження статистичної методології, оприлюднення метаданих.
Відповідно до Положення про Державну службу статистики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2014 року № 481, Державна служба статистики України є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері статистики, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України та який бере участь у формуванні державної політики у сфері статистики і забезпечує її реалізацію.
Одним із основних завдань Держстату є розроблення, вдосконалення і впровадження статистичної методології, оприлюднення метаданих (підпункт 5 пункту 3 Положення Про Держстат).
При цьому Держстат відповідно до покладених на нього завдань затверджує статистичну методологію та звітно-статистичну документацію, необхідні для проведення статистичних спостережень, а також перелік документації, необхідної для проведення державних статистичних спостережень (підпункт 4 пункту 4 Положення Про Держстат).
Водночас, для забезпечення гендерної статистики розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2020 року № 1517-р «Питання збору даних для моніторингу гендерної рівності» затверджено перелік індикаторів, у розрізі яких здійснюється збір даних для моніторингу гендерної рівності. При цьому, Держстат зобов’язано:
забезпечити збір даних для моніторингу гендерної рівності та їх оприлюднення на своєму офіційному веб-сайті;
провести координацію робіт, пов’язаних із розробленням метаданих за індикаторами, затвердженими цим розпорядженням.
На виконання зазначених вимог Держстатом опубліковано індикатори для моніторингу гендерної рівності та метадані (https://www.ukrstat.gov.ua/gend_rivnist/indukatoru.htm). Серед оприлюдненого переліку індикаторів визначено також розділ 3 «Зайнятість та економіка», який охоплює 26 статистичних спостережень щодо зайнятості населення з розподілом за статтю.
Враховуючи викладене, те беручи до уваги, що саме Держстат визначає статистичну методологію і оприлюднює метадані з критеріями відбору Держстатом інформації, питання надання роз’яснення щодо заповнення рядків 106 – 107 Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску не належить до компетенції Державної податкової служби України.
Більше інформації: https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=42736