Підпунктом 57.1 прим. 1.1 пункту 57.1 прим. 1 статті 57 ПКУ встановлено, що у разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток – емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними статтею 137 ПКУ.
Згідно з підпунктом 57.1 прим. 1.2 пункту 57.1 прим. 1 статті 57 ПКУ, крім випадків, передбачених підпунктом 57.1 прим. 1.3 пункту 57.1 прим. 1 статтею 57 ПКУ, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.
Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів не підлягає поверненню платнику податків або зарахуванню в рахунок погашення грошових зобов’язань з інших податків і зборів (обов’язкових платежів).
Відповідно до абзацу четвертого підпункту 57.1 прим. 1.3 пункту 57.1 прим. 1 статті 57 ПКУ авансовий внесок, передбачений підпунктом 57.1 прим. 1.2 пункту 57.1 прим. 1 статті 57 ПКУ, не справляється у разі виплати дивідендів фізичним особам.
Доходи фізичної особи у вигляді дивідендів остаточно оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування платнику податку за ставкою, визначеною підпунктами 167.5.1, 167.5.2 і 167.5.4 пункту 167.5 статті 167 ПКУ (підпункт 170.5.4 пункту 170.5 статті 170 ПКУ).
Поряд з цим, згідно з підпунктом 1.2 пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ доходи, визначені статтею 163 ПКУ, є об’єктом оподаткування військовим збором.
Тобто, доходи у вигляді дивідендів, нараховані на користь фізичних осіб – резидентів (нерезидентів) включаються до загального місячного оподатковуваного доходу таких фізичних осіб, та підлягають оподаткуванню військовим збором.
Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Порядку заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.03.2023 № 148, сплата податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави платником на бюджетні/небюджетні/єдиний/депозитний рахунки оформлюються за кожним напрямом перерахування та кожним кодом виду сплати окремою платіжною інструкцією.
Обов’язковим реквізитом платіжної інструкції є реквізит «Призначення платежу», під час заповнення якого для платника у разі сплати податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави на бюджетний / небюджетний / єдиний / депозитний рахунок передбачено поля встановленого формату, зокрема, «Код виду сплати» (пункт 1 розділу ІІ Порядку № 148).
Згідно з абзацом четвертим пункту 2 розділу ІІ Порядку № 148 у полі «Код виду сплати» платник заповнює код виду сплати, визначений Переліком кодів видів сплати, які використовуються платниками, згідно з додатком 1 до Порядку № 148.
Перелік передбачає, зокрема, такі коди виду сплати, як:
101 – сплата суми податків, зборів, платежів, єдиного внеску;
125 – авансові внески, нараховані на суму дивідендів та прирівняних до них платежів.
Тобто, сплата податку на прибуток та авансових внесків, нарахованих на суму дивідендів та прирівняних до них платежів здійснюється з різними кодами виду сплати.
Однак, авансовий внесок з податку на прибуток перераховується до бюджету на той же рахунок, що й податок на прибуток.
Таким чином, платник податку на прибуток, який не повинен був нараховувати авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів фізичним особам, але помилково їх нарахував та сплатив до бюджету, з урахуванням положення підпункту 57.1 прим. 1.2 пункту 57.1 прим. 1 статті 57 ПКУ не має права повернути такі суми авансових внесків з податку на прибуток.
Поряд з цим, законодавством не передбачено обмежень щодо врахування помилково та/або надміру сплаченої суми з податку на прибуток, яка виникла за рахунок сплати авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів, в рахунок погашення майбутніх нарахувань грошових зобов’язань з податку на прибуток в наступних податкових (звітних) періодах.
Водночас, платник податку на прибуток, який не повинен був нараховувати авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів фізичним особам, але помилково їх нарахував та сплатив до бюджету, з відповідним відображенням у податковій декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897, має здійснити виправлення зазначених показників за звітний період, в якому було допущено таку помилку.
Більше інформації: https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=43209