Про розгляд звернення
Головне управління ДФС у Запорізькій області відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі Кодекс), розглянуло звернення ТОВАРИСТВА щодо практичного застосування п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України (далі Кодекс) та повідомляє наступне.
Щодо застосування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального повідомляємо, що згідно з вимогами п. 230.1 ст. 230 Кодексу акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування навантаження-розвантаження, зберігання пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі (далі рівнемір-лічильник), які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.
За визначенням, викладеним у пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, акцизним складом при здійсненні операцій з пальним вважається спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі приміщення), розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу.
Розпорядником акцизного складу при здійсненні операцій з пальним є суб’єкт господарювання, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб’єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального (підпункт 14.1.224 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Згідно з абзацом сьомим пункту 2 Загальної частини Національного стандарту № 2 “Оцінка нерухомого майна”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2004 року № 1442, приміщення це частина внутрішнього об’єму будівлі, обмежена будівельними елементами, з можливістю входу і виходу.
Таким чином, аналіз викладених норм свідчить про те, що акцизним складом вважається лише приміщення, розташоване на митній території України, яке, зокрема, містить у своєму внутрішньому об’ємі відповідні ємності, за наявності умов, визначених у пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.
Тим же пунктом 230.1 ст. 230 Кодексу визначено, що відпуск пального без наявності витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників забороняється.
Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, а також порядок передачі облікових даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників електронними засобами зв’язку контролюючим органам встановлюється Кабінетом Міністрів України, який станом на 12 січня 2017 року не затверджено.
Законом України від 20.12.2016 № 1791-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році” внесено зміни до пункту 12 підрозділу 5 “Перехідних положень” Кодексу, за якими норми п. 230.1 ст. 230 Кодексу щодо обладнання акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками застосовуються з 1 січня 2018 року.
Заступник начальника О.А.Матвійчук