Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу (п. 43.1 ст. 43 Податкового кодексу).
Для повернення помилково або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені платник податків подає заяву у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів. Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету (п. 43.4 ст. 43 ПКУ).
Тобто, в заяві обов'язково необхідно зазначити: назву помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу; його суму; дату сплати; напрям(и) перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів, що повертаються.
Щодо ПДВ, то у разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування ПДВ у порядку, визначеному п. 2001.5 ст. 2001 ПКУ, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування ПДВ, а у разі його відсутності на момент звернення, чи на момент фактичного повернення коштів – шляхом перерахування на поточний рахунок в установі банку (п. 43.41 ст. 43 ПКУ).
Заява для повернення помилково або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені може бути подана платником до територіального органу ДПС в електронній формі.
Отже, для повернення помилково (надміру) сплачених сум грошового зобов’язання та пені (крім єдиного внеску) платник податків має подати протягом 1095 днів від дня їх виникнення до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми заяву у довільній формі з зазначенням напряму перерахування коштів: - на поточний рахунок платника податків в установі банку; - на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; - повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Заява в електронній формі подається через приватну частину Електронного кабінету за ідентифікатором форми J/F 1302001 або у довільній формі через меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету.
Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС.