Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Куди сплачують військовий збір спадкоємці до нотаріального оформлення свідоцтва про право на спадщину?

, опубліковано 05 травня 2025 о 15:55

Підпунктом 1.4 пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору з доходів платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, здійснюються в порядку, встановленому розділом IV ПКУ, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, за ставкою, визначеною підпунктом 1 підпункту 1.3 пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, – 5 відсотків від об’єкта оподаткування.

Відповідно до пункту 174.6 статті 174 ПКУ об’єкти дарування, зазначені в пункті 174.1 статті 174 ПКУ, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими розділом ІV ПКУ для оподаткування спадщини.

Пунктом 174.3 статті 174 ПКУ визначено, що особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.

Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, і зазначається в річній податковій декларації про майновий стан і доходи крім: спадкоємців-нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини або в сільських населених пунктах – до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, та спадкоємців, які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями – резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини або в сільських населених пунктах – до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Згідно з підпунктом «б» підпункту 168.4.5 пункту 168.4 статті 168 ПКУ фізична особа, відповідальна згідно з вимогами розділу IV ПКУ за нарахування та утримання податку на доходи фізичних осіб, сплачує (перераховує) його до бюджету, у разі нотаріального посвідчення договорів купівлі-продажу майна резидентами та нерезидентами, посвідчення договорів дарування чи видачі свідоцтв про право на спадщину нерезидентам, – за місцем нотаріального посвідчення таких договорів (одержання свідоцтв).

В інших випадках – за її податковою адресою (підпункт «в» підпункту 168.4.5 пункту 168.4 статті 168 ПКУ).

Платник податку на доходи фізичних осіб зобов’язаний подавати Декларацію відповідно до ПКУ (пункт 179.1 статті 179 ПКУ).

Водночас, пунктом 179.2 статті 179 ПКУ визначені випадки, в яких обов’язок платника податку на доходи фізичних осіб щодо подання Декларації вважається виконаним і Декларація не подається, крім випадків, коли подання Декларації прямо передбачено ПКУ, якщо такий платник податку отримував, зокрема:

доходи від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до ПКУ не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до розділу ІV ПКУ;

доходи у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до розділу ІV оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до пункту 174.3 статті 174 ПКУ.

У разі якщо платник податку зобов’язаний подавати Декларацію відповідно до інших положень ПКУ, то в ній поряд з іншими доходами зазначаються доходи, передбачені пунктом 179.2 статті 179 ПКУ.

Враховуючи зазначене, вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями (обдарованими), які не зазначені у підпункті 174.2.1 пункту 174.2 статті 174 ПКУ, зокрема, членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення, та будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем (обдарованим) – нерезидентом від спадкодавця – резидента, оподатковується військовим збором за ставкою 5 відсотків.

Не підлягає оподаткуванню військовим збором вартість об’єктів спадщини (дарування), що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення, який оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.

При цьому, спадкоємці/обдаровані резиденти України, які сплачують військовий збір до нотаріального оформлення свідоцтва про право на спадщину/договору дарування, сплачують його за місцем нотаріального оформлення свідоцтва про право на спадщину/договору дарування.

Більше інформації: https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=42945